
Днес официално беше открит Центъра за интегрирани социални и здравни услуги в присъствието на зам.-министъра на образованието и науката Наталия Митева, зам.-кмета по спорт и младежки дейности Николай Бухалов, директора на Дирекция „Социална политика“ Веселина Ботева, Мария Василева-Вълова – директор дирекция “Външни европейски програми”, Мария Теодорова – Държавен експерт Дирекция “Външни европейски програми”, експерти от централно координационно звено, общински съветници.
„За нас, в Министерството на образованието и науката, е огромно удоволствие да подпомогнем изграждането на подобен център за интегрирани услуги. Ние сме длъжни да предоставим възможности както за социален живот, така и за достъп до административни услуги, образование, пазар на труда и достоен и щастлив живот на всеки един гражданин на България“, подчерта зам.-министър Митева и допълни, че такъв тип услуги е важно да бъдат близо до жителите на квартала.
Зам.-кметът Николай Бухалов благодари на Министерството на образованието и науката за подкрепата и пожела успех на проекта. „Щастлив съм, че успяхме да завършим този проект. Той приключи април месец, но Община Пловдив гарантира продължаване на дейността до септември, когато това се превърна в делегирана от държавата дейност“, допълни той.
Директорът на Дирекция „Социална политика“ Веселина Ботева поднесе адмирации към екипа на проекта, който почти 2 години осъществява дейности без изградена сграда. „Всяко ново начало е трудно, но съм убедена, че след година ще имаме с какво да се похвалим и да разкажем за съдбите, които сме променили“, заяви тя.
Веднага след официалното откриване се проведе и заключителна пресконференция за отчитане резултатите по проект “Създаване на център за интегрирани социални и здравни услуги на едно гише в кв. „Столипиново”, който приключва на 31.08.2024 г. Ръководителят на проекта Недка Петрова представи данни за осъществените дейности. Освен новоизградената сграда за период от 28 месеца 1150 жители на кв. Столипиново са получили интегрирарани услуги. Осъществени са безплатни кръвни изследвания за 122 здравно неосигурени лица; за период от 12 месеца е предоставян ежедневно топъл обяд за 50 човека в неравностойно положение; подобрен е езиковия капацитет на 50 деца и 30 възрастни; 27 човека са преминали през професионални квалификационни курсове; 220 жени са участвали в тематични женски групи; 150 деца са се включили в групови занимания по музика и изкуства. 465 човека са участвали в Спортен фестивал, Публична реч срещу речта на омразата, кръгла маса, обучения и др. събития, чрез които е повишена осведомеността на мнозинството относно зачитането на етническото многообразие и преодоляване на предразсъдъците и негативните нагласи спрямо ромския етнос.
За реализиране на една от основните цели на проекта, свързана с промянана негативните нагласи срещу ромското население са реализирани информационни кампании, в които са взели участие над 2269 жители на гр. Пловдив.
В изпълнение на договорените условия за устойчивост, след приключване на срока на проекта,Община Пловдив гарантира продължаване дейността на Център за социални и здравни услуги, чрез осигуряване на финансиране като държавно делегирана дейност. С предварително одобрение от Агенцията за социално подпомагане и Решение на Общински съвет – Пловдив,създадената структура е присъединена към Комплекс за социални услуги за деца и семейства – Пловдив, считано от 1 септември 2024 г. В Центъра ще бъдат назначени 8 служители, от които 1 ръководител, 2 – ма образователни медиатори, 2 -мапедагози, 2 – ма социални работници, хигиенист и поддръжка.В рамките на екипа ще бъде нает почасово и лекар, който ще предоставя консултиране и информиране, насочване към друг вид специализирана медицинска грижа и др.
Дейностите, които ще се предоставят след приключване на проекта ще са в съответствие с условията за устойчивост и ще са насочени както към широката общественост, чрез предоставяне на общодостъпни социални и образователни услуги, общностна социална работа,така и към специализирани социални услуги за деца и техните семейства, включително и разширени семейства. Ще се предоставя образователна подкрепа за деца и младежи, обучение в дигитални умения и предпазване от киберпрестъпления, ще се развиват различни групови дейности и инициативи. В обособениет зони за развитие на умения и креативност ще се работи за стимулиране на способностите и талантите на децата, чрез изкуство, музика и творчество. Ще се работи по изграждане на интегриран подход при предоставяне на услугите съвместно с екипите на Дирекции „Бюро по труда“, Дирекция „Социално подпомагане“ Регионална здравна инспекция и др.



