За да се преодолеят проблемите и рисковете от липсата на здравна профилактика за лицата без здравни осигуровки, проектът предвижда да бъдат наети двама медици (педиатър и гинеколог) за извършване на профилактични прегледи в самата сграда на Социалния център. Ще бъдат осигурени пакети за медицински изследвания за най-малко 990 здравно неосигурени представители на ромската общност.
Здравните медиатори (наети от община Пловдив) ще работят директно на терен в общността, за да идентифицират хората без здравни осигуровки, които са в най-голяма нужда от здравна помощ.
В рамките на образователните дейности ще се работи с деца, които не са включени в системата на предучилищното образование, като целта ще бъде да се мотивират родителите да ги запишат в детска градина.
Предвидени са занимания с художествени дейности, които ще играят роля за подобряване на езиковите възможности на ромските деца чрез упражняване на българския език в реални житейски ситуации.
За изпълнение на художествени дейности по проекта ще бъде нает един преподавател по изкуства, който ще организира творчески работилници по рисуване и приложни изкуства, в които децата ще бъдат насърчавани да говорят за своите творби.
Двама образователни медиатори ще работят с родителите и децата, за да повишат тяхната мотивация за участие в образователния процес.
Ще бъдат включени 20 деца в занимания по музика, чрез което ще се търси постигане на ефект както за повишаване на тяхната самооценка и включване, така и за развитие на техните комуникационни умения и способности на български език.
Ще бъде разкрита и поддържана обществена трапезария, която да предлага на деца в нужда храна.